آغاز برنامه دسترخوان ملی

۱۸/ قوس/ ۱۳۹۹-  پوهندوی مجیب‌الرحمن کریمی، سرپرست وزیر #وزارت_احیا_و_انکشاف_دهات طی سفری به ولایت ننگرهار، برنامه‌ دسترخوان ملی را در این ولایت افتتاح کرد. در همین حال برنامۀ #دسترخوان_ملی زیر چتر #برنامۀ_ملی_میثاق_شهروندی #وزارت_احیا_و_انکشاف_دهات با توزیع نخستین بسته های کمکی در سایر ولایات کشور نیز در حضورداشت مقامات مربوطه دولتی، شوراهای انکشافی و عامه مردم رسما آغاز گردید.

برنامه‌‌ دسترخوان ملی قرار است در دو مرحله، ۹۰ درصد تمامی باشندگان کشور را تحت پوشش قرار دهد. در مرحله‌ اول این برنامه، برای ۱.۶۷ میلیون خانواده مستحق در‌ ۱۲،۸۹۶ روستا و۱۷۵،۵۰۰ خانواده مستحق در سطح چهار شهر تحت برنامه ملی میثاق شهروندی، در سراسر کشور به ارزش ۴۰۰۰ افغانی مواد خوراکی وغیر خوراکی شامل آرد، برنج، روغن، نخود، لوبیا و صابون توزیع می گردد. با تکمیلی مرحله‌ دوم در مجموع بیش از ۵ میلیوین خانواده در سراسر افغانستان اعم از شهرها و روستاها ازین طریق بسته های کمکی بدست خواهند آورد.

با درنظرداشت معظلات اقتصادی ناشی از عوامل ویرویس کرونا که دامن گیر مردم بخصوص اقشار آسیب پذیر جامعه گردیده است، حکومت افغانستان برنامه دسترخوان ملی را به هدف مبارزه با ویروس کرونا طرح کرده و کار عملی آن را به شکل تدریجی در سراسر افغانستان عملی می کند. این برنامه از طریق شوراهای انکشافی و اشتراک و نظارت تمامی اقشارجامعه، تطبیق میگردد.