کار ساخت ۱۰۳ باب مکتب به ارزش حدود ۱۰ میلیون دالر در پکتیا آغاز گردید

۱ عقرب ۱۳۹۸ - کار ساخت ۱۰۳ باب مکتب در مناطق مختلف ولایت پکتیا زیر چتر پروژه اقرای برنامه‌ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات با افتتاح ساخت تعمیر مکتب الحاج عبدالقیوم شاه آغاز شد.

پوهندوی مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات در مراسمی که به همین منظور در ولایت پکتیا برگزار شده بود، گفت که قرار است ۱۰۳ باب مکتب به ارزش مجموعی حدود ۱۰ میلیون دالر در پکتیا ساخته شود که با ساخت آن‌ها برای بیش از ۴۳ هزار دانش آموز زمینه‌ی فراگیری علم و دانش در محیط مناسب درسی فراهم خواهد شد.

از جمله ۱۰۳ مکتب پلان شده به سطح  این ولایت برای ۹۲ باب آن  تعمیر جدید اعمار میگردد وبرای ۱۱ مکتب  دیگر دیوار های احاطوی، تشناب ها و چاه های آب آشامیدنی صحی در نظر گرفته شده است. قابل یاداوریست که در مراسم افتتاح مکاتب متذکره محترم شمیم خان کتوازی والی پکتیا، شهزاد ځدران مشارو وزیراحیاوانکشاف دهات، محترم مختار غفارزوی رئیس عملیاتی برنامۀ ملی میثاق شهروندی، رئیس شورای ولایتی ، روسای سکتوری و تعدادی از متنفذین قومی در آن ولایت حضور داشتند.

 محترم شمیم خان کتوازی والی پکتیا در صحبت های خود از سعی وتلاش وزارت احیا وانکشاف در پروژه اعمار مکاتب اقراء قدر دانی نموده اضافه کرد:  « با اعمار مکاتب مذکور در سطح ولایت پکتیا ۹۹ درصد مشکلات ازناحیۀ تعمیر مکاتب مرفوع خواهد گردید.»

بر اساس هدایت جلالتمآب محمد اشرف غنی، رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، قرار است برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات ساختمان ۶۰۰۰ مکتب را زیر چتر برنامه اقرا اعمار نماید که از آن جمله کار بالای بیش از ۲۶۴۷ مکتب در ۱۷ ولایت کشور به شدت جریان دارد.

گفتنیست که تاکنون کار ساختمان تعدادی ازین مکاتب تکمیل گردیده است و بصورت روزمره تعداد مکاتب تکمیل شده بیشتر می گردد که در آینده نزدیک ساختمان دها مکتب به وزارت معارف جهت بهره برداری برای اهل معارف کشور سپرده خواهد شد.